small normal large

 

  • Rafał Rypina
  • Radny Rady Miejskiej
    w Kętrzynie
Komunikacji miejskiej wystawiam ocenę niedostateczną!
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 stycznia 2016 12:45

O publicznym transporcie zbiorowym funkcjonującym w naszym mieście pisałem już wielokrotnie. Niestety ani Burmistrz ani Komunalnik nie pochylił się nad problemem źle funkcjonującej komunikacji zbiorowej. Łatwiej przecież było zrobić medialną „popisówkę" sprowadzając nowe autobusy – które ostatecznie okazały się niewypałem i są dziś krytykowane równie często jak sam rozkład jazdy, niż rzeczywiście rozwiązać problemy trawiące kętrzyńską komunikację zbiorową. Problematycznych zagadnień jest sporo, zwłaszcza że ciągle dochodzą nowe, powodowane niekompetencją osób odpowiedzialnych za transport publiczny oraz fatalną polityką Burmistrza w tym zakresie. Wobec regularnie napływających do mnie sygnałów od mieszkańców i pasażerów, zdecydowałem się przeprowadzić swego rodzaju test komunikacji zbiorowej. W przejazdach towarzyszyła mi ekipa Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej wraz z kamerą.

Testowaliśmy linię nr 1, która jako mniej obciążona powinna wypaść lepiej niż „dwójka". Mimo tego wypadła źle. Zawiodły punktualność i informacja pasażerska. W sposób zupełnie nieprofesjonalny zorganizowano tymczasowy przebieg linii na Osiedlu Jaśminowa, w związku z pracami na ulicy Klonowej. Autobus wraz z pasażerami każdorazowo cofał na skrzyżowaniu ulic Klonowej i Jaśminowej, pomimo pełnej możliwości wykonania analogicznego manewru na pobliskim parkingu. Co więcej, gdyby tak uczyniono, zwieszony przystanek przy ulicy Klonowej mógłby funkcjonować. Na przystanku Sikorskiego/Sezam z którego rozpoczynaliśmy podróż, nie było żadnego komunikatu na temat czasowej zmiany przebiegu linii. Również w autobusie wyposażonym w głosowy i wizualny system umożliwiający podanie stosownej informacji, pasażerowie na próżno by jej szukali.

Pomimo godzin międzyszczytowych, niewielkiego ruchu ulicznego i braku zjawisk atmosferycznych, z przystanku w centrum miasta odjechaliśmy z blisko 5. minutowym opóźnieniem. Na ulicę Jaśminową również dotarliśmy po czasie i to mimo skróconej trasy oraz pominięcia przez kierowcę przystanku przy ulicy Gdańskiej. Uwagi dotyczące sposobu funkcjonowania trasy mieli również pasażerowie – co uchwyciła kamera KTK. Sprawę można było dogadać z TBS-em. Autobus mógłby objeżdżać blok dookoła drogą wewnętrzną. Trasę można też było poprowadzić ulicą Świerkową w formie pętli. Pasażerowie przedstawiali swoje pomysły na gorąco. Niestety, żaden dobry pomysł nie wypłynął od przewoźnika – PGK Komunalnik, ani od Urzędu Miasta – będącego organizatorem komunikacji publicznej.

Po emisji programu, na forum KTK ruszyła spontaniczna wymiana zdań na temat komunikacji autobusowej. Internauci tradycyjnie skrytykowali rozkład jazdy i opóźnienia. Nie pozostawili też suchej nitki na sposobie organizacji komunikacji i kulturze obsługi pasażera. Pojawił się również wątek podnoszący kwestię niewystarczającego poczucia bezpieczeństwa w autobusach. Takie sygnały ponownie dotarły i do mnie. Pasażerowie przedstawiali uwagi dotyczące niewłaściwych ich zdaniem godzin odjazdów, nagminnych spóźnień autobusów i fatalnej informacji pasażerskiej. Przypominam, że o fundamentalnej roli skutecznej informacji w kształtowaniu wizerunku, a przede wszystkim wielkości przewozów komunikacją publiczną, informował specjalista – autor przedstawionego przeze mnie projektu optymalizacji komunikacji w Kętrzynie. Niestety ani organizator ani przewoźnik, nie podjęli się choćby poprawy sposobu prezentacji rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w internecie (problem zasygnalizowałem w notce "Waluta obca czyli kurs przez Poznańską" na facebooku). Więcej o wadach informacji pasażerskiej w komunikacji miejskiej w Kętrzynie – już niebawem.

 

 

 

Komentarze  

 
#1 Linia numer 2Adrian 2016-01-23 07:21
Chciałbym zauważyć że linia numer 2 jest chyba bardziej tragiczna od 1.Chociaż warto się przejechać kursem 9,29 z Osiedla aby zobaczyć co w tym autobusie sie dzieje jedzie pełno ludzi na cmentarz gdyż de facto jest to jedyny kurs nie licząc o 10,16 którym nie da rady wrócić z cmentarza czy o 15,05 którym jadą jedynie osoby kończące pracę w mieście - mieszkające na Nowej Wsi.Warto też przyjrzeć się rozkładowi w sobotę bo tylko mówimy o roboczym - jest 8 kursów no lepiej niż wcześniej bo było ich zaledwie 6 ale cóż w sobote 8,25-14,51 i jest koniec.Pan Burmistrz wybudował amfiteatr różne spektakle czy występy zaczynają się najwcześniej 16-17 i nie ma się czym tam dostać.... W sobotę też ludzie chcą mieć komunikację miejską,gdyż jest to dzień wolny od pracy i można jechać na zakupy zrobić opłaty pojechać na cmentarz do znajomych czy do amfiteatru lecz taryfa przewozowa jest uboga i to bardzo.Jeżeli spóźnie się na autobus przykładowo o 8,37 następny mam 9,33 - a autobusy w Kętrzynie nie tylko się spóźniają nawet 7-10minut ale potrafią jechać przed czasem z 2-3 minuty tolerancja czasowa w takim mieście powinna wynosić +1/-3 i powinno to być kontrolowane!!! !To tyle bo resztę to wszyscy widzą i wiedzą.
Zacytuj
 
 
#2 opóźnienia to już normalkaketrzyniak 2016-01-26 14:26
Raz przyjechał autobus 8 min. przed czasem, więc zapytałem kierowcy bo akurat był mój znajomy p.Zenek dla żartu, że chyba trochę przyspieszył, a on mi mówi że to jest takie opóznienie co zrobił przez pół zmiany !) Szok i szczęka mi opadła, ale taka prawda. 10 minut tu, 10 minut tam, brak czasu na zapas na końcach trasy i się uzbierało.
Zacytuj
 
 
#3 dddddd 2016-01-28 13:37
Gdzie ten materiał można obejrzeć?
Zacytuj
 
 
#4 Do dddRafał Rypina 2016-01-28 13:42
Materiał można obejrzeć pod linkiem - https://www.youtube.com/watch?v=QLR-hDHq-TY
Zacytuj
 
 
#5 Gdzie są komentarze123 2016-01-29 14:17
A gdzie się podziały wszystkie komentarze na KTK, hę? Z tego co pamiętam było ich sporo i niemal każdy odnosił się krytycznie do komunikacji. Czyżby wskutek aktywności internautów zadziałała miejska "cenzura"???
Zacytuj
 
 
#6 do 123Xxx 2016-02-04 11:00
Wolność słowa po kętrzyńsku...
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież