small normal large

 

  • Rafał Rypina
  • Radny Rady Miejskiej
    w Kętrzynie
Przetarg na zakup nowych autobusów został rozstrzygnięty
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 08 sierpnia 2013 15:24

Na stronie internetowej PGK "Komunalnik" Sp. z o.o. pojawiła się informacja o wynikach postępowania na "Dostawę 4 szt. autobusów fabrycznie nowych w wersji miejskiej, niskopodłogowych o długości od 8,5 do 10,0 metrów" (wynik tutaj).

Firmą, która jest rekomendowana do zawarcia umowy to SOLARIS Bus & Coach S.A. ul. Obornicka 46 Bolechowo-Osiedle, 62-005 Owińska. Firma ta była jedyną, która stanęła do przetargu i zaoferowała cenę brutto 3 429 240,00 zł (2 788 000,00 zł netto).

Niestety z wyniku postępowania nie można dowiedzieć się, jakie za tą cenę zostały zaoferowane autobusy - 8,5 metrowe czy 10 metrowe?

Ciekawostką jest, że w przetargu nie mógł wziąć udziału ten, kto zaoferowałby autobus o długości 10,493 m (patrz tutaj).

 

 

Komentarze  

 
#1 "grubymi nićmi szyte"Marcin Banach 2013-08-08 16:57
Wybór oferty nr 1 nie dziwi, zwłaszcza ,że była to jedyna oferta.Pozostali oferenci zostali odrzuceni z przyczyn formalnych. Słowem, Solaris konkurował sam ze sobą... i wygrał. Poważne zastrzeżenia rodzą się jednak, po lekturze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Okazuje się, że wskazane warunki nie są aż tak istotne dla użytkownika pojazdów, jak dla wyboru oferenta (!) Istota ekonomii pojazdu sprowadza się przecież do proporcji zdolności przewozowej i kosztu eksploatacji.Zatem może się okazać, że autobus liczący 10,5 metra będzie tańszy w eksploatacji, niż 10-cio metrowy. Nie wiadomo również, jak kształtowała się oferta cenowa samego produktu, na tle konkurencji, bo tę wyeliminowano. Czy jednak zapis ograniczający segment pojazdów klasy MIDI do produktu Solarisa nie stanowi podstawy do odwołania do KIO? Wadliwości SWIZ-u można doszukać się w ogłoszeniu przetargu na długość (do 10,0 metra),a nie klasę -w tym przypadku MIDI.
Zacytuj
 
 
#2 "grubymi nićmi szyte"(ciąg dalszy)Marcin Banach 2013-08-08 17:32
Tymczasem według dyrektywy 2001/85/WE stosuje się ścisłą klasyfikację taboru, a do opisów technicznych (w tym specyfikacji) klasy: MINI, MIDI, MAXI i MEGA. Klasa MIDI obejmuje pojazdy o długości od 7,5 do 10,5 metra (!) Przypuszczam więc, że szykują się długie procesy z międzynarodowym i koncernami z branży producentów autobusów. Z drugiej strony wciąż nie wiadomo, jakim produktem wygrał Solaris, Alpino 8,5 czy Urbino 10, a zatem czy podana kwota jest adekwatna do oferowanego produktu, czy też nie. Ten nimb tajemnicy spowijający publiczną przecież informację, nasila przypuszczenia, że mógł być to "grubymi nićmi szyty" przetarg na markę Solaris, a nie autobus o określonej zdolności przewozowej i parametrach eksploatacyjnyc h. Pozdrawiam. Marcin Banach.
Zacytuj
 
 
#3 SWIZ pełna niespodzianekMarcin Banach 2013-08-09 04:56
Jak słusznie zauważył Radny Rafał Rypina w komentowanym materiale, informacja o rekomendacji podana do publicznej wiadomości, nie zawiera zapisów na temat zaoferowanego produktu.Również jestem zdania,że rekomendowany powinien być produkt, a nie firma (ta ostatnia jedynie wskazana, jako oferująca produkt) .Taka forma w jakiej przedstawiono wynik, zasługuje bez wątpienia na miano kuriozum. Sama SWIZ jest jednak większym kuriozum niż przypuszczałem, bo na wskazaniu długości pojazdu co do centymetrów (w miejsce określenia klasy) się nie kończy. W SWIZie zawarto także pozostałe wymiary zewnętrzne pojazdów (!) Wskazano między innymi standardową dla większości "niskopodłogowcó w", w tym modeli Urbino szerokość 2,5 metra. To prawdopodobnie przesądzi o zakupie modelu Urbino 10 (Alpino brakuje +/- 10 centymetrów).Nie zmienia to jednak faktu, wybór między Solarisem, a... Solarisem jest groteską, a SWIZ budzi poważne wątpliwości i daje konkurentom podstawy do odwołania się.
Zacytuj
 
 
#4 przetarg na solarisamateusz 2013-08-09 16:54
Czyli był to przetarg na solarisa 10 metrów,bo taki chciał Pan Hećman,który i tak komunikacją nie jeździ.Reszta to pic na wodę i kosztowny cyrk za kasę podatnika.Panie Hećman dlaczego panu aż tak zależało na tej firmie,że kupicie te autobusy pomimo faktu że będą droższe niż dopuszczaliście ?
Zacytuj
 
 
#5 Jak nie wiadomo jakiej długości wygrał autobus??SolarWarden 2013-08-09 17:59
Solaris Urbino 10 ma tylko jedną długość - 9940 mm.
Zacytuj
 
 
#6 solar chwali solarisamateusz 2013-08-09 18:32
Kolego ale Kętrzyniacy nie chcą następnych inwestycji burmistrza,któr e nam ani nie będą służyć,ani nas na nie nie stać.Burmistrz decyduje o zakupie autobusu,który nawet nie był testowany.Będzie tłok i ludzie zrezygnują tak jak pisze Pan Banach.
Zacytuj
 
 
#7 Nic nie chwalęSolarWarden 2013-08-10 11:42
Cytuję mateusz:
Kolego ale Kętrzyniacy nie chcą następnych inwestycji burmistrza,któr e nam ani nie będą służyć,ani nas na nie nie stać.Burmistrz decyduje o zakupie autobusu,który nawet nie był testowany.Będzie tłok i ludzie zrezygnują tak jak pisze Pan Banach.


Polak mądry po szkodzie. Przetarg dawno ogłoszony, a kiedy autobusy już kupione, to podnoszą się nagle głosy sprzeciwu. Teraz to już za późno.

Nikt nie chce inwestycji burmistrza, a jednak wybieracie go od paru kadencji. Dziwne.

A że przetarg ustawiony jest, to widać gołymi oczami. Bo już pisałem gdzieś, że jedynie Solaris Urbino 10 spełniał wymagania przetargowe. Ale i tak osobiście wolę, żeby po Kętrzynie jeździły Solarisy - nowoczesne, ładne, polskie autobusy niż kopcące stare złomy.
Zacytuj
 
 
#8 Tu nie ma złomówmateusz 2013-08-10 23:02
Nasze autobusy są w dobrym stanie,no więc nie opowiadaj już o złomie bo takiego tu nie ma i od lat wielu nie było.Wizja jelczy z nam odpowiadała,tak jak cała reforma,bo tu chodzi o być albo nie być MPK.Lepiej żeby były oszczędne auta i w zamian jeździły często.Wizją solarisową nas nie przekonasz,bo tu liczy się cena biletu tym bardziej że komunikacja taka jak z tej ikonki wygląda zacnie i kogo u nas nie zapytasz to prawie każdemu już się spodobało. Nie pisz takich rzeczy,że ktoś coś przegapił.Od roku wałkuje się temat MPK,była szansa żeby się udało,ale Burmistrz zrobił po swojemu,bo najwyraźniej i na komunikacji musi swój lewy interes zrobić.Tu trzeba by CBA nasłać kolego,bo wybory to ja się obawiam są takie uczciwe jak ten przetarg.
Zacytuj
 
 
#9 ODPSolarWarden 2013-08-11 11:17
Cytuję mateusz:
Nasze autobusy są w dobrym stanie,no więc nie opowiadaj już o złomie bo takiego tu nie ma i od lat wielu nie było.Wizja jelczy z nam odpowiadała (...)


Ciekawe co byś mówił, gdybyś był staruszką, lub kobietą z wózkiem wdrapującą się po schodach do autobusu. I zapewne sam uwielbiasz jazdę latem w nieklimatyzowan ym busie. Szkoda tu dyskusji na to. Zaznaczam, że te Jelcze też ktoś musiał kiedyś kupić jako nowe i pewnie również były rzesze takich fanatyków jak ty. Pozdrawiam.
Zacytuj
 
 
#10 większego fanatyka niż Ty,to ze świecą szukaćmateusz 2013-08-11 21:46
Po pierwsze to nie jest tylko mój pogląd,ale wielu Kętrzynian.Po drugie starsi ludzie wolą jechać mniej nowocześnie,ale jechać.My wiemy dobrze że kosztów nowych autobusów nie wytrzyma ani Komunalnik,ani my mieszkańcy.Ostatnio nawiązałem kontakt z autorem prezentowanych na tej stronie rozwiązań.Chociaż co prawda w innej sprawie dzwoniłem,to rizmawialiśmy też później o kętrzyńskich tematach.Pan Banach ma rację,nie wytrzymamy tych kosztów,skoro nie wytrzymują ich większe miasta jak Łomża.Sprawdziłem i to prawda.Po czwarte:u nas matki z wózkami nie jeżdżą i wiem to nawet na przykładzie żony,bo do miasta z każdego osiedla jest blisko,więc jest spacer.Jadą ci co muszą do pracy i szkoły,a dla nich liczy się ile zapłacą.Po piąte:u nas klima nie będzie pracować bo nie będzie pieniędzy na paliwo,więc dla starszych i młodszychjest ważne żeby było otwierane okno.Autobusy bez otwieranych okien już mamy dwa MAN-y i parę strszych ludzi zemdlało w ścisku,a teraz tłok będzie duży bo busiki małe.
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież