small normal large

 

  • Rafał Rypina
  • Radny Rady Miejskiej
    w Kętrzynie
Jaśminowa jak bumerang.
Wpisany przez Administrator   
sobota, 16 grudnia 2017 15:53

 

Co pewien czas - niczym przysłowiowy bumerang - powraca sprawa ulicy Jaśminowej. Mieszkańcy pobliskich bloków mają bowiem dość hałasu i drgań powodowanych przez samochody jeżdżące pod oknami.

 

Kontaktujący się ze mną w przedmiotowej sprawie, zwracali uwagę, że kiedyś na ich ulicy znajdował się próg zwalniający. Teraz go nie ma i kierowcy regularnie przekraczają dozwoloną prędkość, a to w oczywisty sposób zwiększa emitowany hałas - zwłaszcza na jezdni wykonanej z kostki - alarmują mieszkańcy. Z drugiej strony przypominają, że pokonujące próg duże ciężarówki, też powodowały spore wibracje.


W tym miejscu należy więc wyjaśnić, że demontaż wspomnianego progu musiał nastąpić, bowiem tego typu zabezpieczenie, na ulicy Jaśminowej nie miało nawet prawa się pojawić. Listwowe progi podrzutowe mogą być środkiem dyscyplinującym kierowców, jedynie na drogach wewnętrznych i w strefach zamieszkania. W przypadku ulicy Jaśminowej nie można również zastosować progu płytowego. Wynika to z zapisu dotyczącego obecności progów na drogach i ulicach, którymi przebiegają regularne linie autobusowe.


W sprawie zgłaszanej przez mieszkańców ulicy Jaśminowej skonsultowałem się ze specjalistą. Ekspert wskazuje na progi wyspowe, czyli formę progów płytowych z pozostawioną przestrzenią w płaszczyźnie poziomej jezdni, co umożliwia pokonanie progu przez autobusy i ciężarówki bez najeżdżania na próg. Rozstaw kół samochodów osobowych nie odpowiada jednak tym przestrzeniom i zmusza ich kierowców do redukcji prędkości. Jednak to nie wszystko.


Zdaniem fachowca progi wyspowe będą dobrze sprawdzały się w roli środka uzupełniającego. Środkiem podstawowym powinna być przebudowa ulicy połączona ze zmianą przebiegu w planie. Ulica Jaśminowa powinna w omawianym miejscu zostać odsunięta od budynków o kolejne 20 metrów. Nowa ulica powinna mieć jezdnię asfaltową, o szerokości 10,5 metra, zaś stary fragment Jaśminowej należy przekształcić w drogę osiedlową, z dużą liczbą miejsc parkingowych.


Ponieważ pomysł zdobył uznanie zainteresowanych, będę wnioskował o zabezpieczenie terenu i środków celem realizacji opisanego rozwiązania.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież